Ringetteliiton liittohallitus myönsi kokouksessaan sunnuntaina 19.7.2026 kilpailutyöryhmän esityksestä SM-sarjan sarjalisenssin kaudelle 2026-2027 sitä hakeneille seuroille: Blue Rings, Forssan Palloseuran Juniorit, Jääurheiluseura Haukat, Kiekko-Espoo, Lahti Ringette, Laitilan Jyske ja Nokian Urheilijat.

SM-sarjan sarjamuoto päivittyi

Syyskuun alusta alkaen pelataan 7 joukkueen runkosarja, joka päättyy viimeistään 7.3.2027. Sarjassa sijoille 1-6 sijoittuneet joukkueet jatkavat SM-pudotuspeleihin, Runkosarjan sijoille 1-2 sijoittaneet menevät suoraan välieriin. Sarjassa sijalle 7 sijoittunut joukkue jatkaa SM-nousukarsintoihin.

SM-pudotuspeleissä runkosarjan sijoille 3-6 sijoittuneet pelaavat puolivälierät. Puolivälierissä otteluparit muodostetaan seuraavasti: runkosarjan 3-6 ja 4-5 pelaavat paras kolmesta systeemillä, josta voittajat etenevät välieriin. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella joukkueella. Pelipäivät ovat 13.3., 14.3. ja 17.3.2027.

Välierät pelataan paras viidestä systeemillä sarjan sijoitusten mukaan muodostettavilla ottelupareilla runkosarjan 1. – puolivälierän voittajajoukkue, joka on sijoittunut runkosarjassa heikommin ja runkosarjan 2. – puolivälierän voittajajoukkue, joka on sijoittunut runkosarjassa paremmin. Pelipäivät ovat 20.3., 21.3., 26.3., 28.3. ja 31.3.2027. Otteluparien voittajat menevät Finaalisarjaan ja häviäjät Pronssiotteluun.

Finaalisarja pelataan paras viidestä systeemillä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneella joukkueella. Pelipäivät ovat 3.4., 4.4., 7.4., 10.4. ja 11.4.2027. Pronssiottelu pelataan paras yhdestä systeemillä runkosarjassa paremmin sijoittuneen kotikentällä. Pelipäivä on 3.4.2027.

SM- nousukarsinnat pelataan paras kolmesta systeemillä. Pelipäivät ovat 20.3., 21.3., 26.3.2027.
Otteluparien voittajat nousevat SM-runkosarjaan kaudelle 2027-2028.